Usuwanie żylaków metodą pary wodnej SVS

Metoda usuwania żylaków kończyn dolnych z użyciem pary wodnej SVS jest stosunkowo nową technologia. Twórcą i jej wynalazcą zarazem jest francuski lekarz, chirurg naczyniowy Profesor Rene Milleret. Obecnie metoda ta jest szeroko stosowana w większości krajów Europy. W Polsce wprowadzona do klinik w 2013 roku. Początkowo zabiegi SVS wykonywane były z wykorzystaniem aparatu I generacji VenoSteam. Od 2017 roku na rynku dostępny jest nowoczesny aparat II generacji VBOX Hybrid francuskiej firmy Miravas, który jako pierwszy w Polsce został zainstalowany w Klinice Angiomedicus w Radomiu.

Przy użyciu tego urządzenia można zlikwidować niemal wszystkie rodzaje żylaków. Metoda SVS jest małoinwazyjna, bezpieczna i niemal bezbolesna. Zabieg trwa ok 30–40 min., wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym bez konieczności kłucia w kręgosłup czy intubacji. Po zabiegu pacjent wraca do domu, a następnego dnia do swoich zwykłych czynności. Całkowity okres rekonwalescencji trwa ok 5–7 dni.

W metodzie SVS jako nośnik energii wykorzystuje się wodę. Woda (para wodna) jest naszym naturalnym środowiskiem i jest dla nas zupełnie obojętna – nie zawiera żadnych substancji chemicznych, nie wywołuje alergii. Sterylną wodę podaje się do specjalnego generatora, gdzie przetwarzana jest w przegrzaną parę wodną. Para wodna podana przez cewnik do żylaka powoduje jego ablację i zwłóknienie. Dzięki tej właściwości możemy leczyć dowolne żylaki z zakresu żyły odpiszczelowej czy odstrzałkowej. Największe korzyści uzyskują jednak pacjenci z żylakami nawrotowymi, którzy często przeszli kilka operacji klasycznych i nadal mają nawroty w postaci „kłębowiska” poskręcanych żylaków uda czy goleni. Zastosowanie SVS u tych pacjentów daje niemal 100% pewność wyleczenia, ponieważ para wodna dostaje się do wszystkich zakamarków takich nawrotowych żył, skutecznie je zamykając. Tak skutecznego leczenia nie można osiągnąć stosując metody chirurgiczne czy nawet techniki laserowej ablacji lub radiofrekwencji. Dlatego w tych przypadkach metoda SVS przewyższa pozostałe techniki.

Klinika Angiomedicus nawiązała stałą współpracę z Profesorem Rene Milleretem, twórcą i wynalazcą metody SVS. W grudniu 2017 roku mieliśmy przyjemność i zaszczyt wykonać w Radomiu pierwsze zabiegi usunięcia żylaków parą wodną w asyście Pana Profesora. Kolejne zabiegi z udziałem Profesora miały miejsce 10 marca 2018. Od grudnia 2017 roku w Klinice Angiomedicus wykonuje się zabiegi SVS z wykorzystaniem aparatu II generacji VBOX Hybrid. Wszyscy operowani pacjenci czują się dobrze, a kontrolne badania wykazały doskonały efekt zabiegu.

Angiomedicus Centrum Flebologii i Laseroterapii

dr Zbigniew Kupis